Aký typ bicykla zvoliť?

  • Časté jazdy v teréne
  • Pre bežné rekreačné jazdenie a jazdu v meste
  • Kombinácia jazdy v teréne, v meste a po ceste

V takom prípade je pre Vás ideálnou voľbou horský bicykel (MTB). Je vybavený  širšími plášťami s hrubým vzorom, tým dobre sedí aj na klzkom povrchu a zvláda  nerovnosti. 

Horské bicykle možno rozdeliť na bicykle s pevným rámom  

a celoodpružené, ktoré majú odpruženú prednú vidlicu aj rám, čo umožňuje  frekvenčne šliapať aj na nerovnom povrchu a tým zvládnuť náročnejší zjazd. Niektoré  typy celoopružených bicyklov majú možnosť uzamknutia predného aj zadného  pruženia, čo ocenia cyklisti, ktorí chcú využívať bicykel ako pri zjazdoch a  maratónoch, tak jazdiť v menej náročnom teréne. 

V týchto prípadoch Vám bude stačiť mestský bicykel, ktorý je určený pre jazdu na  rovinatom a pevnom teréne. Druhou možnosťou pre rekreačné jazdenie môžu  byť trekingové bicykle, ktoré sú vybavené niektorými doplnkami ako sú blatníky,  svetlá, zvonček alebo nosič.

V takom prípade môžete zvoliť kompromis v podaní crossového či trekingového  bicykla. Crossový bicykel spája výhody cestného a horského bicykla. Jazdec má  vzpriamenejší (turistický) posed, väčšie 28! kolesá a univerzálny dezén plášťov, ktorý  umožňuje rýchlejšiu jazdu po asfaltových cestách. Pokiaľ chcete jazdiť aj v menej  náročnom teréne, tak je pre Vás tento bicykel optimálny.

Aká veľkosť bicykla?

Najdôležitejšími prvkami pre výber správneho typu a rozmeru kolies je váš jazdný štýl, technika jazdy, prostredia alebo terén v ktorom jazdíte a tiež výška postavy. V úvode  ešte spomeňme, že neexistuje jediná, univerzálna správna veľkosť – všetky majú svoje výhody aj nevýhody. Pri krosových a trekingových bicykloch nie je možnosť voľby, tieto  kolesá majú 28″ rozmer, avšak pri horských bicykloch sa stretávame s rozmermi 26″, 27,5″ a 29″. Tiež pri mestských bicykloch sa môžete stretnúť s dvoma rozmermi, a to 26″ a 28″. Pri detských bicykloch potom rozhoduje predovšetkým výška dieťaťa.

Potrebujete poradiť?